ZRÓB TO SAM – KUBRAK DLA PSA

Uszycie kubraka dla naszego psa to nic trudnego. Wystarczy trochę zdolności manualnych, maszyna do szycia i wolny wieczór. Jak to zrobić? Opisze Wam w kilku prostych krokach.

Krok 1: Zakup potrzebnych materiałów

Ten kubrak uszyłam ze starych pokrowców na fotele samochodowe, ale myślę że spokojnie możecie zakupić taką pikowaną „ocieplinkę” w sklepie z materiałami, albo na aukcjach internetowych. Oczywiście można użyć dowolnego materiału, np kocyka, starego śpiwora, jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność. Ja w zeszłym sezonie szyłam kubraki z polarowych kocyków z Ikei i takiego „kurtkowego” materiału, chyba goretex, czy coś w tym stylu (w tej wersji są chyba trochę cieplejsze, bo polarek grzeje, a goretex chroni od wiatru). Na jeden kubrak rozmiaru Fokusa, czyli pit bull ok 30kg wystarczy kwadrat materiału metr na metr. Czyli:

- materiał 1mx1m

- taśma szerokości 2,5cm do obszycia materiału ok 5m

- rzep (ja używam szerokiego 4cm) ok 0,5m strony ostrej i miękkiej (dokładnie 33cm miękki i 45 ostry)

- gumka płaska 0,5m

Po za tym potrzebujemy: duży arkusz papieru, coś do pisania, centymetr, nici w odpowiednim kolorze, porządne, ostre nożyczki, szpilki i oczywiście maszyny.

Krok 2: Przygotuj wykrój z papieru.

DSC_4869

Zanim zaczniemy ciąć materiał warto przygotować wykrój z papieru. Odpowiednio duży arkusz znajdziecie w każdej kwiaciarni (taki zwykły papier do pakowania kwiatów). Papierową wersje możemy wstępnie przymierzyć na psie, przy pomocy szpilek.

Nasz wykrój będzie składał się z 2 części górnej (na plecy psa) i dolnej (pod brzuch). Oczywiście możemy od razu wyciąć potrzebną nam formę i nie trzeba będzie zszywać góry z dołem, ale jest to mniej ekonomiczne jeśli chodzi o zużycie materiału.

Wymiary podane na zdjęciu.

DSC_4759

Krok 3 : Wytnij materiał

Szpilkami przypinamy papierowy wykrój do materiału i wycinamy go.

DSC_4975

Krok 4: Obszywamy materiał

Najpierw sam brzeg materiału, najlepiej owerlokiem, jeśli nasza maszyna jest wyposażona w taką funkcje i mamy odpowiednią stopkę. Jeśli nie, robimy to szwem zygzakiem. Następnie tasiemką.

DSC_4742

Jeśli chcemy uszyć kubrak z polaru + goretex to obszywamy je razem ze sobą (góra polar + goretex i dół polar + goretex) na lewej stronie zostawiając dziurę w miejscu łączenia góry kubraka z dołem. Po obszyciu wywijamy materiał na prawą stronę i jeszcze raz obszywamy, tym razem zwykłym prostym szwem, wsadzając dolną część do górnej, od razu zszywając te dwie części.

Krok 5: Zszywamy dwie części kubraka.

Przyszywamy górę do dołu (plecy do brzucha :) ) po krótszej stronie kubraka, na wysokości ok 27cm.

Krok 6: Przyszywamy rzepy

DSC_4962

- miękkie po lewej stronie (czyli od strony która będzie przylegać do psa) jeden rzep o długości ok 18cm (tak żeby był na całą szerokość zapięcia) na część do zapinania pod brzuchem i drugi długości 15cm na dłuższy kawałek kubraka do zapinania przy szyi. Ważne żeby rzep był przyszyty możliwie najbliżej krawędzi, dzięki temu później materiał nie będzie się wywijał.

- ostre rzepy przyszywamy na prawej stronie (od góry kubraka) jeden dłuższy 15cm na krótszy koniec kubraka do zapinania przy szyi (możliwie wysoko, tak jak na zdjęciu), a trzy krótsze o długości 10cm na wysokości zapięcia pod brzuchem, ustawiamy je tak żeby „łapały” się na całą szerokość miękkiego rzepa, czyli jeśli mamy rzep o szerokości 4cm robimy 2 odstępy po 3cm. Rzepy z odstępami przyszywamy prostopadle do rzepa miękkiego, dzięki temu kubrak będzie miał regulacje na długość rzepki.

Krok 7: Robimy zaszewki na pupę

DSC_4769

Przyznam się, że tą część robię trochę intuicyjne, bezpośrednio na modelu, zakładając kawałek materiału szpilką, ale jeśli mam być dokładna to moja zaszewkę łapię ok 15cm od brzegu i zszywam pod niewielkim kątem 5cm materiału (tak jak jest wbita szpilka na zdjęciu).

Krok 8: Przyszywamy gumki na tylne łapy.

DSC_4873

Dzięki gumkom kubrak nie będzie latał jak peleryna tylko ładnie trzymał się na pupie naszego psa. Gumki są luźne, tak żeby nie obciskały łapy psa, mają tylko przytrzymywać materiał. Gumka ma długość 22cm, przyszywam ją 3cm od krawędzi bocznej i 20cm od krawędzi dolnej. Chociaż tutaj też działa zasada – model, szpilka i wyczucie.

DSC_4966

Kubrak gotowy, model zmęczony pracą i nieszczęśliwy ;)

DSC_4879

 

Jeśli chcemy zrobić indywidualny rozmiar pod naszego psa musimy wziąć pod uwagę następujące wymiary naszego pupila.

1. Długość psa – od końca szyi do ogona, u nas jest to 65cm.

2. Obwód klatki piersiowej – mierzymy tuż za przednimi łapami, u nas jest to 80cm, wymiary na kubraku to 60cm (szerokość góry) + 40cm zapięcie spod brzucha. Razem wychodzi 100cm, ale zapas jest potrzebny nam na zapięcie, nie musi to być aż 20cm, ale ważne żeby rzep dobrze się trzymał i warto mieć parę cm zapasu jakby pies przytył.

3. Obwód szyi – mierzę psa u nasady karczycha, tam gdzie szyja jest najszersza, u nas 58cm. Na kubraku, długość wystających ramion zapięcia 15cm i 30cm + szerokość między nimi 30cm, razem 75cm. Zapas kilkunastu centymetrów na zapięcie.

4. Ważnym wymiarem jest jeszcze odległość zapięcia spod brzucha, które umieszczamy zaraz za przednią łapą psa, najlepiej po prostu przymierzyć na danym psie.

Powodzenia i miłej zabawy :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.